Счетоводство, финанси и право

Разбери какво е корпоративен данък и как влияе той на бизнеса ти

Poruchka
13 март 2025

Собствениците на бизнеси често приемат плащането на корпоративен данък като обикновено финансово задължение. Оставят счетоводителите да се заемат с него, а те се фокусират върху ръководенето на фирмата.

Но сигурен ли си, че това е всичко?

Представи си, че имаш планове да разшириш бизнеса си. Правиш ли планове за наемането на нови служители и за инвестицията в нови машини и софтуер?

Смяташ разходите си и забелязваш, че значителна част от печалбата ти отива за плащането на корпоративен данък.

Често това спира опитите ни да развием дейностите си, но трябва ли да е така?

В тази статия на Poruchka ще се запознаем с понятието „корпоративен данък“ и как можеш да го използваш в своя полза.

Прочети докрай, за да научиш как и ти имаш възможност да развиеш своя бизнес!

Какво е корпоративен данък и кой го плаща?

Преди да започнем да разглеждаме конкретни примери от бизнес средите, трябва да се запознаем със същността на корпоративния данък.

Той е основният източник на приходи на държавата. В България корпоративният данък е 10% от облагаемата печалба, което го прави един от най-ниските в Европейския съюз.

Какво е корпоративен данък и кой го плаща?

Чрез него държавата финансира инфраструктура, образование, здравеопазване и други икономически и обществени сектори.

Корпоративен данък в България се дължи от всички юридически лица:

  • Търговски дружества (ЕООД, ООД, АД и др.)
  • Кооперации
  • Неперсонифицирани дружества
  • Местни юридически лица с нестопанска цел, когато осъществяват стопанска дейност
  • Чуждестранни дружества

Разлики между корпоративен данък и ДДС

Нека накратко нагледно обясним разликите между корпоративен данък и данък добавена стойност (ДДС). Тези два данъка често се бъркат, но е изключително важно да се знаят разликите. Ето нагледно какво представлява корпоративния данък:

  • Плаща се веднъж годишно, чрез данъчна декларация в НАП.
  • Плащат го всички юридически лица, които генерират печалба.
  • Облага само печалбата на фирмата, след приспадане на разходите.
  • В България ставката е 10% от облагаема печалба.
  • Гарантира, че фирмите допринасят към бюджета на страната.

Например, ако твоята компания е реализирала чиста годишна печалба от 100 000 лв. след всички разходи, ти ще трябва да платиш 10 000 лв. корпоративен данък.

От друга страна ДДС представлява:

  • Фирмите с ДДС регистрация го декларират ежемесечно на НАП.
  • Плаща го крайният потребител, но фирмата го начислява и превежда към държавата.
  • Облага стойността на продукта или услугата.
  • В България ставката е 20% от продажната цена.
  • Подсигурява постоянен приток на приходи към държавата от всяка бизнес сделка.

Представи си, че продаваш маса за 1000 лв. без ДДС. Прибавяйки 20% за ДДС, крайната цена ще е 1200 лв. Клиентът ще ти плати 1200 лв. за масата, но ти ще трябва да преведеш 200 лв. на НАП. ДДС не е твой приход, ти го събираш от клиента и го внасяш в бюджета на държавата.

Разлики между корпоративен данък и ДДС

Значение за държавата

Всички използваме обществени ресурси - пътна инфраструктура, правна система, образователни институции, здравеопазване и други.

Това важи и за фирмите. Чрез плащането на корпоративен данък, бизнесът връща част от печалбата си и допринася за развитието на държавата.

Но защо бизнесът трябва да плаща, ако ДДС вече съществува?

Ако само физическите лица плащаха данъци, това би довело до спад в приходите на държавата. Съответно, това би означавало покачване на ДДС и подоходните данъци.

Корпоративният данък гарантира, че фирмите подкрепят и участват в икономиката на държавата.

Без корпоративен данък големите бизнеси ще трупат големи печалби без принос към страната, където се намират. Това ще доведе до финансов стрес и дисбаланс при разпределението на ресурси.

Не на последно място, корпоративният данък мотивира фирмите да търсят оптимални стратегии за управление на разходите и умни инвестиции в хора и технологии.

Ето няколко примера как и ти да потърсиш данъчно облекчение:

Облекчения от корпоративен данък

Независимо какъв е твоят предмет на дейност на фирма, вероятно търсиш начини да оптимизираш данъците си. За щастие не е нужно да правиш големи фирмени промени, за да намалиш дължимия корпоративен данък. Ето няколко примера, които да използваш:

Инвестиции в иновации и научна дейност

Ако фирмата ти разработва нови революционни технологии, продукти или услуги, имаш възможност да кандидатстваш за приспадане на разходите си.

Инвестиции в иновации и научна дейност

Документирай всички разходи, които са свързани с научноизследователската дейност на фирмата. Работата с фирма за счетоводни и одитни услуги е препоръчителна, тъй като документите ще бъдат проверени от НАП.

Бизнес в региони с висока безработица - Корпоративен данък

Според закона за данъчни облекчения, ако производствената дейност на фирмата се извършва в общини с безработица по-висока от средната, плащането на корпоративен данък се преотстъпва.

Също така можеш да получиш облекчение, ако наемеш безработен човек над 50 годишна възраст или с намалена работоспособност.

Инвестиции в екологични технологии

Опазването на околната среда е нашумяла тема по целия свят. Държавата предлага данъчни облекчения за фирми, които внедряват енергийно ефективни решения или използва възобновяеми източници на енергия.

Разходи за обучения

Служителите са най-ценният актив на всеки бизнес. Честите обучения подобряват техните знания, а фирмите могат да се възползват от данъчни облекчения. Разходите за повишаване на квалификацията се приспадат от корпоративния данък и намаляват облагаемата печалба на компанията.

Разходи за обучения

Дарения за благотворителни каузи

Когато една фирма прави дарения за благотворителни каузи, тя се възползва от приспадане от облагаемата си печалба. За да бъде прието от държавните органи, дарението трябва да бъде документирано с договор и платежно нареждане.

Инвестициите в иновации, обучения, благотворителни дейности и екологични проекти не само намаляват данъчната тежест на фирмите, но и допринасят за развитието на държавата.

Знаейки данъчните механизми и използвайки ги стратегически, ти ще намалиш данъчната си тежест, ще развиеш бизнеса си и ще повишиш конкурентоспособността си.

Loading...
Споделяне
Иконка за популярни статии

Най-нови

Последвай ни

Instagram лого

poruchka

ПОЗДРАВЛЕНИЯ!

Благодарим Ви, че сте част от нашето бизнес общество!