С развитието на интернет търговията, за предприемачите е необходимо да водят правилно счетоводство на онлайн магазин. Тенденциите показват, че потребителите са все по-склонни да пазаруват онлайн, защото това им спестява време от натовареното ежедневие. Предлагайки богат асортимент от продукти и услуги, собствениците на онлайн магазини лесно задоволяват потребителското търсене без да им се налага да поддържат физически магазин.
Но онлайн счетоводството не винаги е лесно. Съществуват строги правила и норми за деклариране на продажби и разходи към различни държавни институции. В тази статия на Poruchka ще разгледаме задължителните разпоредби, които трябва да следваш при счетоводството. Научи как да оптимизираш данъчните процеси в следващите редове!
Какво е онлайн магазин?
Обобщавайки документацията на НАП, онлайн магазинът е софтуер, достъпен през интернет при използване на уеб–браузър или мобилно приложение. Чрез него се извършва продажба на стоки или услуги, като клиентът предоставя данни за доставка, контакти и плащане.
Тази дефиниция е нужна, защото с навлизането на технологиите в нашия живот, държавните институции трябва да се адаптират към тях. В забързаното ежедневие, на нас ни остава все по-малко време да посещаваме физически магазини. По-лесно е да изберем и купим продукт онлайн от уюта на дома или офиса. А избирайки доставка до вратата, даже не трябва да посещаваме офис на куриерска фирма.
Нишата за продажба на услуги онлайн бързо бива запълвана от предприемчиви собственици. Всеки бизнес трябва да има онлайн магазин, за да отговори на клиентското търсене. А тенденциите са фирмите да затварят физическите магазини, за да спестят от наем, и да се фокусират само върху онлайн продажби.
Следвайки тенденциите, държавните институции трябва да адаптират законите и регулациите. В съществото си, плащането на данъци, регистрация на фирми и плащането на осигуровки не се различават между физическия и онлайн магазин. Но следенето на плащанията, издаването на фактури и запазването на клиентска информация е по-различно при счетоводство на онлайн магазин.
Тъй като информацията се съхранява в интернет пространството, тя трябва да бъде обработвана според закона за защита на личните данни. Собствениците трябва да заплащат за специални софтуери, които да следят поръчките и сортират фактурите автоматично. Всичко това изисква специфични счетоводни услуги за онлайн магазин.
Как се води счетоводство на онлайн магазин
Счетоводството на онлайн и физически магазин не се различават по същност, разликата е начинът на отчитане на продажбите. При онлайн магазина, ти сключваш договор за продукта или услугата, когато клиентът предостави своите данни. По този начин ти си законово обвързан да предоставиш закупения артикул и подлежи на рекламация и връщане в определен срок.
Но как да започнеш счетоводство на онлайн магазин? Както всеки друг бизнес, започват със създаване на фирма. Задължително е да имаш регистрация по ДДС, защото неминуемо ще използва хостинг и домейн услуги и друг вид платен софтуер. Плащането и ползването на онлайн реклами също трябва да бъде декларирано.
Следва регистрация в НАП, която не е задължителна, ако получаваш пари само по банков път. Но статистиката показва, че потребителите предпочитат да заплащат с наложен платеж, което често изисква пари в брой. За да отговориш на тенденциите, е добре да регистрираш твоя онлайн магазин в НАП. Всичко може да стане онлайн, само трябва да декларираш твоя домейн, информация за хостинг компанията, методи за плащане и дали сайтът е твой, или продаваш през платформи като Etsy или дропшипинг.
След като си се регистрирал правилно, може да започнеш да продаваш и да водиш счетоводство на онлайн магазин. Трябва да осчетоводяваш заплатите, софтуер решенията, продукция и доставките, рекламата, афилиейт маркетинг и други. Можеш да използваш тази информация, за да си осигуриш данъчно приспадане.
Ефективното счетоводство на онлайн магазин ще ти даде възможност за по-прецизно разпределение на бюджета. Не го пренебрегвай, а започни още от създаването на бизнеса.
Управление на счетоводство на онлайн магазин
Ако управляваш онлайн магазин, който предлага продукти и услуги на физически лица, ти не си длъжен да предоставяш фактура, освен ако не е предварително заявена. Фактурите са задължителни само за бизнес клиентите на твоя магазин. На останалите потребители е достатъчно да издадеш касова бележка.
Воденето на правилно счетоводство на онлайн магазин включва и отчетност за складовото наличие. Правилното описване на продуктите и техният престой ще ти помогне да следиш за наличност и потребителските шопинг тенденции.
Законът изисква коректно отчитане и плащане на данъци и такси върху направените продажби и печалбата на всеки онлайн магазин. Но, освен издаването на ежемесечни данъчни отчети към НАП, ти трябва да се подготвиш и за задължителното годишно счетоводно приключване.
Най-добрият вариант е да водиш своето счетоводство с помощта на кантора. Интегрирането на счетоводен софтуер, които ще сортира нужната информация, също е голям плюс. Този вид софтуер регистрира автоматично всяка поръчка и издава нужните фактури и отчети.
Услуги за счетоводство на онлайн магазин
Когато стартираш своя онлайн магазин, освен интегриран софтуер е важно да намериш доверен счетоводен партньор. Автоматичните системи ще ти помогнат лесно да следиш своята складова наличност и да издаваш фактури, но опитният счетоводител ще може да борави с предоставената информация. По този начин ти ще имаш ясна представа за състоянието на твоят бизнес и как да вземеш правилните решения за развитието му.
Ще могат да ти помогнат със съставянето на данъчните отчети и да следят за тяхната валидност. А ако имаш нужда от съвет свързан с осчетоводяването на финансовите транзакции, ще могат да ти дадат сигурен отговор.
Надяваме се, че тази статия ще ти помогне лесно да водиш счетоводството на твоя онлайн магазин. Ако искаш да прочетеш още информация от бизнес света, посети нашия блог.