“Как се закрива фирма” - въпрос, който вълнува не малко хора. Процеса е сложен и сравнително дълъг, за това, ние от Poruchka, сме подготвили тази информация в помощ на собствениците на бизнес.
Как се закрива фирма - стъпки на процеса
Основните стъпки, които трябва имаме предвид в процеса по закриване на фирма са следните:
Уведомяване на НАП
Първата стъпка при закриване на фирма е да се уведоми НАП. Трябва да се извърши преди официалния процес на закриване и ликвидация.
Дружеството трябва да подаде искане за данъчна ревизия и да гарантира, че всички данъчни задължения, включително корпоративен данък върху доходите, ДДС и социалноосигурителни вноски, са уредени. НАП ще издаде удостоверение, след като всички задължения бъдат изчистени.
Прекратяване на дейност на фирма
След като НАП бъдат уведомени, фирмата може да започне процеса по прекратяване на дейността си. Това включва спиране на всякаква текуща търговия, бизнес сделки и информиране на служителите (ако е приложимо).
Съгласно българското трудово законодателство служителите трябва да бъдат уведомени по подходящ начин, а всички дължими им обезщетения трябва да бъдат изплатени в пълен размер.
Ликвидация на фирмата
След прекратяване на дейността на предприятието започва процесът по ликвидация. Назначава се ликвидатор от акционерите на дружеството или от съда, ако е необходимо.
Ликвидаторът отговаря за управлението на делата на дружеството по време на ликвидацията, включително за събирането на дълговете, продажбата на активи и уреждането на неизпълнените задължения към кредиторите. Тази фаза обикновено продължава между шест месеца и една година, в зависимост от сложността на финансовото състояние на дружеството.
Заличаване на фирмата от Търговския регистър
След приключване на процедурата по ликвидация дружеството трябва да подаде заявление за заличаване от търговския регистър, поддържан от Агенцията по вписванията.
За целта е необходимо да се подаде заявление, придружено от удостоверение от НАП, което доказва, че дружеството няма непогасени данъчни задължения.
Как се закрива фирма - Разликите при закриване на ЕООД, ООД и едноличен търговец
Закриване на фирма на едноличен търговец
Едноличният търговец е най-простата форма на стопанска дейност в България, а закриването му е сравнително лесно. Важно е обаче да се има предвид, че като едноличен търговец личните и служебните активи не са разделени и вие сте лично отговорни за всички служебни задължения.
Тъй като няма разграничение между лични и фирмени активи, кредиторите могат да преследват личните активи, ако дълговете останат неплатени след закриването на предприятието.
Закриване на ЕООД фирма
Фирма с регистрация на ЕООД е дружество с ограничена отговорност с един собственик. Това означава, че за разлика от едноличния търговец личните ви активи са защитени и вие носите отговорност за дълговете на дружеството само до размера на капитала, който сте инвестирали в дружеството. Процесът на закриване на ЕООД е по-формализиран, отколкото при едноличния търговец.
Като собственик на ЕООД вие не носите лична отговорност за дълговете на дружеството и кредиторите не могат да търсят вашето лично имущество, освен ако не сте гарантирали лично заеми или задължения.
Закриване на ООД
ЕООД е подобно на ЕООД, но има множество съдружници. Основната разлика е, че всички съдружници трябва да участват в процеса на вземане на решение за закриване на дружеството. Закриването на ООД следва същия общ процес като този на ЕООД, но изисква допълнителни стъпки с участието на съдружниците.
Подобно на ЕООД, отговорността на съдружниците е ограничена до техните вноски в дружеството, освен ако те не са гарантирали лично определени заеми или задължения.
Как се закрива фирма с непогасени кредити и задължения
Закриването на фирма, което има непогасени заеми или дългове, изисква допълнителни съображения. Ако дружеството е неплатежоспособно и не е в състояние да изплаща дълговете си, може да се наложи да започне производство по несъстоятелност съгласно българското законодателство за несъстоятелност.
- Производство по несъстоятелност - Несъстоятелността е официален процес, при който активите на дружеството се осребряват, за да се изплатят на кредиторите.
Съдът назначава синдик, който управлява процеса на ликвидация на дружеството и следи за разпределянето на активите между кредиторите. Плащанията на кредиторите се извършват в съответствие с установена от закона йерархия, като обезпечените кредитори (напр. банки с обезпечение) имат предимство пред необезпечените кредитори.
- Уреждане на дългове по време на ликвидация - Ако дружеството разполага с достатъчно активи, за да покрие дълговете си, но все пак реши да приключи дейността си, ликвидаторът отговаря за уреждането на всички неизплатени задължения.
- Всички останали дългове, които не могат да бъдат уредени с активите на дружеството, може да изискват вноски от акционерите или преговори с кредиторите за споразумения за уреждане.
- Лична отговорност - В случай на ООД или ЕООД съдружниците и собствениците обикновено имат ограничена отговорност, което означава, че те не носят лична отговорност за дълговете на дружеството, освен ако не са предоставили лични гаранции.
Едноличните търговци (ЕТ) обаче носят лична отговорност за всички дългове, което може да доведе до преследване от кредиторите на техните лични активи, ако дълговете на дружеството останат неплатени.